مرامنامه ی دانشکده ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه بلخ

 

بر اثر تحولات اجتماعی و اقتصادی قرن های هجده هم و نوزده هم مطبوعات رشد وتکامل یافتند و از اواسط قرن نوزدهم که توسعه صنعتی کشور های عربی باعث افزایش جمعیت و دگرگونی وضعیت اجتماعی و شکل گیری جوامع توده وار شده بود.

مطبوعات علاوه بر وظیفه ی اطلاع رسانی و اشاعه اطلاعات به عامل اصلی ارتباطات اجتماعی تبدیل شدند و به عنوان مهمترین وسیله ی ارتباطی به زبان همه ی مردم شناخته شدند تا افراد پراگنده را آگاه سازند و بین آنها پیوند ایجاد کنند. در چنین شرایطی افکار عمومی اهمیت فراوان یافته بودند و بی اعتنایی به نظرات و افکار اشخاص باعث ورشکستگی و نابودی موسسات بزرگ اقتصادی میشد. به همین دلیل مدیران آگاه و هوشیار موسسات از دهه پایانی قرن نوزده هم به بعد، اقداماتی جهت ایجاد دفاتر مطبوعاتی انجام دادند تا از طریق این دفاتر با مردم ارتباط برقرار کرده و نظر مساعد آنها را به سوی خود جلب کنند. تکامل همین دفاتر راه را برای پیدایش دفاتر روابط عمومی گشود.

بنابراین تنظیم نوع ارتباط با مطبوعات از مسایلی بود که باعث پیدایش روابط عمومی به صورت سازمان دهی شده گردید. اصطلاح روابط عمومی برای نخستین بار در ایالات متحده آمریکا با نوشته های اداره ی اتحادیه راه آهن ایالات متحده آمریکا به کار برده شد و در دهه ی اول قرن بیستم نخستین دفاتر روابط عمومی در موسسات این کشور ایجاد شد.

روزنامه‌نگاری یا ژورنالیسم به فرانسوی (Journalisme) رشته گردآوری، تجزیه و تحلیل، تأیید و ارائه اخبار مربوط به حوادث جاری، روندها، مسائل و مردم است. افرادی را که به این حرفه اشتغال دارند روزنامه‌نگار می‌گویند.

از خبرنگاری خبر-محور، گاهی اوقات، تحت عنوانِ «نخستین پیش نویس تاریخ» (به گفته فیل گراهام) یاد می‌شود. چرا که خبرنگارها اغلب حوادث مهم را ثبت می‌کنند، و از این طریق در مهلتی اندک، مقالات خبری تولید می‌کنند. رسانه‌ها در حالی که تحت فشار هستند تا پیش از دیگران اخبار خود را منتشر کنند، با تکیه بر معیارهای دقت، کیفیت و سبک سازمان خود، معمولاً پیش از انتشار گزارش‌های خود، آنها را ویرایش و نمونه خوانی می‌کنند.

اهداف کلی دانشکده ژورنالیزم:

از آنجاییکه همه میدانیم ژورنالیزم و نهادهای ژورنالیستی تعیین کننده مسیر اصلی دموکراسی و مردم سالاری، سیاست،اقتصاد،فرهنگ، آموزش تعلیم وتربیه ودر یک جامعه بوده و در کل سمت وسو دهنده ی همه بخش های امور زندگی می باشد.

مقوله معروف وهمه شمول در جهان این است که مطبوعات رکن چهارم حکومت ها ونظام های سیاسی را تشکیل می دهد؛ اما اگر به این موضوع تامل همه جانبه ونگاه دقیق وعمیق صورت بگیرد دیده می شود که نقش و تاثیر گذاری مطبوعات و ابزار های ارتباطی نقش فرا تر از آنچه که گفته شد ایفا می گیرد.

زیرا نهادها وسازمان های ژورنالیستی با نظارت وگزارش دهی سیستماتیک از کار کردها و عملکرد های دولت وسیستم سیاسی در همه امور مربوط به زندگی بشری، آن ها را در مسیر مطلوب و سازنده سمت و سو داده و بالاخره کاستی ها وکمبودی‏ها را در جامعه اصلاح، و آن ها را به استقامت واهداف تعیین شده شان که منبعث از خواست ها ونیازمندهای جامعه بوده رهنمون می سازد.

با در نظر داشت جایگاه وموقیعت بلندی که در بالا از آن تذکر به عمل آمد مبین این مساله است که تمرکز  وتوجه به نهاد های  علمی -ژورنالیستی به ویژه در کشور عزیز ما افغانستان در این برهه ی حساس از تاریخ  یک ضرورت مبرم و اساسی پنداشته می شود.

بنآ دانشکده ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه بلخ، وظیفه ورسالت خویش می داند تا بستر وفضای مناسبی را در جهت فراهم سازی ارایه خدمات تحصیلی با معیارهای پذیرفته شده ی منطقه یی و بین‏المللی برای جوانان شایق وعلاقمند کشور در این نهاد علمی و اکادمیک، به تدریج گام های جدی تر ومنطقی تر را بردارد؛ تا باشد جوانانی که  از این نهاد علمی  سند فراغت  شان را بدست می آورند توانایی انجام بهتر خدمات رسانه یی را به شکل علمی و فنی آن دارا باشند.

دیپارتمنت ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه بلخ، در سال ۱۳۹۱ از بدنه ی دانشکده ی ادبیات و علوم بشری دانشگاه بلخ جدا شد و منحیث یک دانشکده ی مستقل با داشتن دو دیپارتمنت ( روابط عمومی و ژورنالیزم) عرض اندام کرد.

دانشکده ی ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه بلخ، از بدو تأسیس در راستای پرورش جوانان در قسمت خبرنگاری و روابط عمومی، تلاش های فراوانی نموده است و موفقیت های قابل ملاحظه ی نیز داشته است.

دانشکده ژورنالیزم، مکان تربیه کادرهای مسلکی در عرصۀ روابط عمومی و ژورنالیزم کشور است که بعد از ختم تحصیل به کار گماشته میشوند، این هدف به صورت خلاصه در برگیرندهی موارد  های زیر می شود:

 • تربیه ی خبرنگاران، گزارشگران، مصاحبه گران مطبوعاتی و نویسندگان سایر ژانر های تحلیلی و ژانر های تبلیغی  ادبی و هنری که از طریق رسانه های چاپی به نشر میرسد و به صورت عام در انواع وسایل ارتباط همگانی کاربرد دارد.
 • تربیه ژورنالیستان و خبرنگاران به خاطر کار در آژانس های خبر رسانی دولتی، خصوصی و آژانس های خبری جهانی.
 • تربیه ی ژورنالیستان برای دفاتر روزنامه های دولتی، خصوصی و بین المللی.
 • تربیه ی خبرنگاران و نویسندگان در دفاتر مجله های گوناگون اعم از دولتی، خصوصی، عمومی و اختصاصی.
 • تربیه ی فوتو ژورنالیستان یا عکاسان خبری برای نشرات چاپی (Photo journalism).
 • تربیه ادیتوران و ویراستاران پیام مطبوعاتچاپی و سایر رسانه ها در دفاتر روزنامه ها، مجله هاوغیره.
 • تربیه مدیر مسوولان، خبرنگاران، گزارشگران و همکاران هیات تحریر در نشرات چاپی.
 • تربیه ی سخنگویان مسایل مربوط به روابط عامه و افکار عمومی در ادارات دولتی و خصوصی
 • تربیه ی طراحان و دیزاینران نشرات چاپی مانند روزنامه، مجله، پوستر، اعلان وغیره.
 •  تربیه ی ژورنالیستان حرفه ای مجهز به اخلاق رسانه ای و قانون رسانه ها.
 • تربیه ی ژورنالیستان که در رسانه های اجتماعی از طریق آنلاین ژورنالیزم فعالیت مینمایند.

در کنار داشتن دو دیپارتمنت جداگانه، دانشکده ی خبرنگاری و ارتباطات جمعی دانشگاه بلخ، مرکز عملیات رسانه ای را نیز با همکاری سفارت محترم ایالات متحده ی امریکا ایجاد نمود، تا باشد تمامی محصلین این دانشکده، در کنار آموزش تیوری، به فعالیت های عملی برای آموزش بهتر و خوبتر، نیز بپردازند. شایان ذکر است که مرکز عملیات رسانه ای دانشکده ی ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشکده ی بلخ، با هماهنگی با اساتید این دانشکده در بخش های مختلف (چاپی، رادیو و تلویزیون) آموزش میدهد که دستآوردهای قابل ملاحظه ی نیز دارد.