معرفی دیپارتمنت ثقافت اسلامی

 

 دیپارتمنت ثقافت اسلامی یکی از برجسته ترین دیپارتمنت های دانشکده شرعیات دانشگاه بلخ بوده  مطابق حکم شماره  (2970 ) تاریخ ( 15 / 08 / 1387 )  مقام وزارت تحصیلات عالی در چوکات این دانشکده ایجاد و به فعالیت آغاز نموده و این دیپارتمنت دارای 11 تن استاد میباشد که مضامین مربوطه این دیپارتمنت را تدریس مینمایند. که شهرت مکمل شان قرار ذیل است.

شماره

رتبه علمی

اسم و تخلص

ولد

ملاحظات

1

پوهیالی

احمدفهیم توخی

محمدنعیم

آمر دیپارتمنت

2

پوهنیار

حمیدالله نجیب

محمدنجیم

استاد

3

پوهیالی

صفی الله منتظر

سلطان محمد

استاد

4

پوهیالی

سید عباس هاشمی

سیدافضل

استاد

5

پوهیالی

صبغت الله صائم

محمد افضل

استاد

6

پوهیالی

خالد کمال صائم

محمد هاشم

استاد

7

پوهیالی

سمیع الله عرفان

محمدعالم

استاد

8

پوهیالی

کرامت ارشد

عبدالواسع

استاد

9

پوهیالی

تمنا حیدری

محمد داود

استاد

10

پوهیالی

برهان الدین خرمی

سعدالدین

استاد

 

 

معرفی پوهیالی احمد فهیم توخی آمر دیپارتمنت ثقافت اسلامی

پوهیالی احمد فهیم فرزند محمد نعیم درسال 1363 هجری شمسی در قریه گزان ولسوالی خنجان ولایت بغلان تولد گردیده است.

دوره ابتدایی مکتب را در لیسه نواباد ولسوالی دهدادی و دوره متوسطه را در لیسه عالی شهید بلخی همان ولسوالی و دوره ثانویه را  لیسه عالی باختر مزارشریف در سال 1382 هجری شمسی به اتمام رسانیده و بعد از سپری نمودن امتحان کانکور در سال 1383در دانشکده شرعیات دانشگاه بلخ کامیاب گردید. وبا اخذ نمرات عالی از آن دانشکده در سال 1386 فارغ گردید.

و بعد از سپری نمودن امتحان رقابتی در سال 1392 طی پروتوکول شماره( 29 ) مورخ 31/01 /1392 دیپارتمنت ثقافت اسلامی دانشکده شرعیات بلخ شامل عضو کادر علمی به رتبه نامزد پوهیالی این دیپارتمنت گردید.  و بعد از سپری نمودن دور نامزدی به تاریخ  24/2/1393   به اصل رتبه پوهیالی ترفیع نموده. و طی مکتوب شماره

( 326/364 ) مورخ 26/06/1393 دانشکده شرعیات به حیث آمر دیپارتمنت ثقافت اسلامی این دانشکده مقرر وتا الحال مصروف وظیفه میباشد.

 

معرفی دیپارتمنت فقه و قانون دانشکده شرعیات دانشگاه بلخ

            دیپارتمنت فقه وقانون دانشکده شرعیات دانشگاه بلخ در سال 1381هـ ش به اساس پیشنهاد دانشکده شرعیات دانشگاه بلخ وحکم شماره 1331 /1099 مؤرخ 17-5-1381 به مقام محترم وزارت تحصیلات عالی در چوکات دانشکده شرعیات دانشگاه بلخ با عضویت سه تن از اساتید مجرب آغاز به فعالیت نمود.

            دیپارتمنت با ده دوره فارغ دادن دانشجویان(1385- 1395 هـ ش) تا اکنون، مصدرشایانی برای جامعه ی اکادمیک و نظام عدلی- قضایی کشور بوده است.

            دیپارتمنت حالا دارای یک باب دفتر آمریت با برخی از لوازم آن به صورت مشترک با دیپارتمنت تعلیمات اسلامی و نه عضو علمی است، که شهرت شان با قید درجه ی تحصیل ورتبه ی علمی قرار ذیل است:

  1. سلطان شاه سلطانی فرزند سید شاه، ماستر، پوهاند؛
  2. فضل الدین مدقق فرزندحسام الدین، لیسانس پوهندوی؛
  3. شیرمحمد نبیل فرزند طوره، لیسانس، پوهنمل؛
  4. محمدنورمدبرفرزند صبرالدین، لیسانس، پوهیالی؛
  5. حمیدالله محمدی فرزند محمد الله، لیسانس، پوهیالی؛
  6. مصلح الدین مصلح فرزند عبدالغنی، لیسانس، پوهیالی؛
  7. حمیدالله فایق فرزند محمد الله، لیسانس، پوهیالی؛
  8. محمد امین احمدی فرزند احمد جان، لیسانس، پوهیالی.
  9. محمدعمرقاریزاده فرزند محمد رسول، لیسانس، پوهیالی.

اساتید محترم یاد شده در فوق هم اکنون مصروف تدریس مضامین اختصاصی در دیپارتمنت فقه و قانون در چهار صنف (دوم، سوم، چهارم ذکور وچهارم اناث) که جمعا به تعداد (187) محصل می باشند، هستند. وصنف اول دیپارتمنت فقه وقانون همچون صنوف اول سایر دانشکده های دانشگاه برای امسال در سمستر بهاری فاقد جدیدالشمولان برحال می باشد.

 همچنان اساتید محترم فوق الذکرمشغول تدریس مضامین متفرقه در دیپارتمنت تعلیمات اسلامی دانشکده شرعیات بوده وهمچنان به اساس سیستم دیپارتمنتل برخی از مضامین را در دیپارتمنت قضایی وسارنوالی دانشکده حقوق وعلوم سیاسی، تدریس می نمایند.    

 

معرفی آمردیپارتمنت فقه وقانون دانشکده شرعیات دانشگاه بلخ

                پوهیالی حمیدالله (محمدی) در سال 1358هـ ش در قریه سر رستاق ولسوالی رستاق ولایت تخار چشم بدنیا کشود ، نامبرده تعلیمات ابتدایی ومتوسطه را در لیسه خلالی قریه سر رستاق ولسوالی رستاق به پایان رسانیده و بعدا در سال0138هـ ش شامل دارالعلوم عالی تخارستان واقع ولایت کندز گردیده و دوره لیسه را با کسب درجه عالی درین دارالعلوم فراگرفته وبعد از سپری نمودن امتحان کانکور درسال 1382هـ ش ذریعه مکتوبی از وزارت محترم تحصیلات عالی به دیپارتمنت فقه وقانون دانشکده شرعیات دانشگاه بلخ معرفی گردیده ودرسال 1384هـ ش به صفت محصل عملا وارد این دانشکده شده ودر مدت چهارسال تحصیلات عالی خویش را در دیپارتمنت فقه وقانون تکمیل نموده است. وی درسال 1388هـ ش بعد از تقدیم درخواستی عنوانی مقام محترم دانشگاه بلخ وطی مراحل قانونی رسما به حیث استاد وعضوکادرعلمی این دانشکده در رشته فقه و قانون تقرر یافته وبعد از سپری نمودن یک سال و دوماه درسال 1389هـ ش از رتبه نامزد پوهیالی به رتبه علمی پوهیالی ارتقاء نموده و ازآن زمان بدین سو مصروف تدریس و انجام فعالیت های علمی واکادمیک بوده و درحال حاضر به صفت آمردیپارتمنت وعضو کادر علمی این دیپارتمنت به وظیفه خود ادامه میدهد. البته موصوف درین مدت نه مکافات دیده ونه هم مجازات شده است.