3 جوزا 1400 وزارت تحصیلات عالی

ba_admin
یکشنبه ۱۴۰۰/۳/۱۶ - ۱۳:۳۷
3 جوزا 1400 وزارت تحصیلات عالی

3 جوزا 1400 وزارت تحصیلات عالی
وزارت تحصیلات عالی برنامۀ را روی دست دارد که به اساس آن قرار است پوهنتون های دولتی کشور در یک مساعی مشترک با استفاده از امکانات مادی، تخنیکی و انسانی شان برنامه های ماستری مشترک را در رشته های مورد نیاز ایجاد و زمینه تحصیلات بیشتر را برای متقاضیان مساعد سازد.
به همین منظور رییسان انکشاف برنامه های علمی، پلان و پالیسی و مالی حسابی و همچنان معاونان علمی هفت پوهنتون امروز در نشستی روی مواد تفاهمنامه برنامه ماستری مشترک زبان و ادبیات پشتو و راهکار های بهتر برای تطبیق آن در ابعاد اکادمیک، مالی و تخنیکی با دقت کار نموده و در اخیر روز آنرا نهایی ساختند.
  پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی وزارت تحصیلات عالی در این جلسه گفت که ایجاد برنامه های ماستری مشترک در نهاد های تحصیلات عالی نه تنها فرصت استفاده موثر از توانایی های موجود در پوهنتون ها را مساعد می سازد، بلکه باعث نزدیکی و هماهنگی میان نهاد های تحصیلی به شکل حضوری و با استفاده از سیستم انلاین می گردد و از جانب دیگر پاسخگوی نیازمندی های نسل جوان برای ارتقای سویه تحصیلی شان نیز می باشد.
قابل ذکر است که اقدام به ایجاد برنامه های ماستری مشترک در نهاد های تحصیلی دولتی در حالی صورت گرفته است که هم اکنون تقاضا برای دوره ماستری در کشور رو به افزایش بوده و هزاران تن از جوانان کشور بنابر نبود امکانات در داخل کشور مجبور به ادامه تحصیلات شان در مقطع ماستری با   مخارج گزاف به خارج کشور به ویژه کشور های همسایه می گردند. 
هرچند تمام پوهنتون ها و نهاد های تحصیلات عالی با در نظر داشت عدم تکمیل شرایط ایجاد برنامه های ماستری تا کنون قادر به ایجاد این برنامه ها به شکل مستقلانه نبودند اما تشریک مساعی و استفاده از امکانات یکدیگر باعث رفع این چالش می گردد و توانمندی پوهنتون ها را در آینده در این عرصه نیز افزایش می دهد.
از سوی دیگر وزارت تحصیلات عالی به اساس یک برنامه دراز مدت دیگر قرار است سالانه 100 تن از استادان را در مقطع دوکتورا به خارج کشور اعزام نماید. تا زمینه برای  ایجاد برنامه های ماستری مورد نیاز در نهاد های تحصیلی بیشتر فراهم گردد.

3 جوزا 1400 وزارت تحصیلات عالی

 

3 جوزا 1400 وزارت تحصیلات عالی

 

 

تازه خبرونه

جمعه ۱۳۹۹/۱۱/۱۰ - ۲۱:۱۹
Background image

پنځه ورځنی ورکشاپ د سولې په زده کړه کې د څېړنې او لیکوالۍ علمي روشونه

د بلخ پوهنتون سولې مرکز لخوا د بېلابېلو پوهنځيو شپاړلس تنو استادانو لپاره د (د سولې په زده کړه کې د څېړنې او لیکوالۍ علمي روشونه) په نوم پنځه ورځنی ورکشاپ د مرغومې له ۵ څخه تر ۹ پورې د. . .

جمعه ۱۳۹۹/۱۱/۳ - ۱۹:۱۶
Background image

برنامه آموزشی و آگاهی دهی "معرفی لایحه جذب اعضای کادر علمی، معرفی پالیسی مرور برنامه های علمی و معرفی فورم ها و چک لیست های تقرر و پروسه‌ی شارت لیست شدن اعضای کادر علمی"

نن سه شنبه د ۱۳۹۹ لمریز کال د مرغومي په ۳۰ مه، د بلخ پوهنتون د علمي چارو معاونیت له خوا د بلخ پوهنتون او د بلخ ولایت خصوصي تحصیلي بنسټونو د بېلابېلو پوهنځیو د ‌‌‌‌‌‌ډيپارټمنټونو امرینو. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۹ - ۱۸:۳۱
Background image

د بلخ پوهنتون د ستراتیژیک پلان د جوړونې کمېټې ناسته؛

د ستراتیژیک پلان کمېټې د (۱۴۰۰- ۱۴۰۴) کلونو لپاره بلخ پوهنتون د ستراتيژیک پلان د جوړونې په موخه د علمي چارو مرستیال پوهندوی احمد رشاد جمالیار تر ریاست لاندې او د شپاړلس ګونو پوهنځیو د. . .

BACK TO NEWS